Wystawa stała

Nowa stała ekspozycja w Spichlerzu

Jerzy Gąsiorek (Gąsior) – a

samblaże z cyklu PASJA i BESTIARIUM

Jerzy Gąsiorek, pseudonim Gąsior urodził się 17 stycznia 1941 roku w Granowcu koło Ostrowa Wielkopolskiego. Studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia podyplomowe z muzealnictwa i wystawiennictwa ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1989r. uzyskał uprawnienia artysty plastyka Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie.
Od 1977 roku pracował jako nauczyciel w szkole średniej, a następnie prowadził galerię sztuki współczesnej – Oficyna. W latach 1980 – 2006 kierował galerią BWA w Gorzowie.
Inicjator i organizator Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, za które dwukrotnie został nagrodzony. Jerzy Gąsiorek to także poeta, wydał kilka tomików poezji.
Artysta od lat sześćdziesiątych zafascynowany jest pracami Władysława Hasiora, co niewątpliwie przyczyniło się do rodzaju jego twórczości jako rzeźbiarza, aczkolwiek Jerzy Gąsiorek w swoich pracach jest bardziej ascetyczny, dąży do maksymalnej syntezy przy jak najskromniejszych środkach wyrazu.

W prezentowanym cyklu PASJA występują: motyw Piety, ukrzyżowania, złożenia do grobu, stacje drogi krzyżowej, kapliczki, wizerunki Madonny i postać Krzyżowca.
Cykl dopełniają rzeźby aniołów.
W cyklu BESTIARIUM oglądamy rzeźby ptaków, zwierząt domowych, owadów wykonane z rozmaitych materiałów, zaskakujące widza swoistym poczuciem humoru „Gąsiora”.
Do swoich rzeźb używa starego drewna, fragmentów metalu, drutu kolczastego, kamieni, czasem zużytych narzędzi gospodarczych, które zostały porzucone jako nieprzydatne, bądź zepsute. W twórczości artysty zyskują drugie życie  jako fragmenty jego rzeźb.

Ewa Żelazny-Machura

{gallery}gasiorek{/gallery}