Makieta

w Gorzowie Wielkopolskim
zaprasza na
uroczystą prezentację

makiety Landsberga (obecnie Gorzowa)

z I poł. XVII w.

do Spichlerza przy ul. Fabrycznej 1-3
21 grudnia 2012 roku
o godz. 13

Makieta historycznego miasta Landsberga (obecnie Gorzowa) stanowi centralny element w scenariuszu zmodernizowanej ekspozycji stałej, zatytułowanej „Gorzów na szlakach historii” (mieszczącej się w Spichlerzu z I ćw. XVIII wieku). Ukazuje ona całościowy, pełnoplastyczny kształt miasta z I połowy XVII wieku, (tj. obejmującej również okres wojny trzydziestoletniej), uwzględniając zarówno elementy obronne sięgające rozwiązań sprzed lokacji miasta (relikty słowiańskich grodzisk wokół założenia miejskiego), średniowieczne mury miejskie z basztami oraz nowożytne  konstrukcje obronne, unikatowe ze względu na położenie wśród wzniesień skarpy warciańskiej i nieistniejących dziś historycznych starorzeczy sprzed regulacji Warty. Rozwiązania takie nie mają miejsca w późniejszym okresie z uwagi na likwidację dzieł obronnych w XVIII wieku, we wznoszeniu których zresztą miał swój udział wybitny polski fortyfikator Adam Freytag (1608-1650). Ponadto tylko w taki sposób można pokazać niepowtarzalne ukształtowanie terenu, które zadecydowało o ewolucji miasta w następnych stuleciach i podkreślić rolę rzeki w procesie jego urbanizacji, np. w trakcie akcji osuszania tzw. Błot Warciańskich w II poł. XVIII wieku. Walory tej prezentacji, wzbogaconej o iluminację makiety, są nie do przecenienia dla zrozumienia pełnej historii miasta i regionu oraz poszerzenia świadomości kulturowej w kształtowaniu lokalnej tożsamości. Dlatego Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim podjęło się tego zadania i przygotowało makietę, którą odtąd będzie można będzie oglądać w Spichlerzu.

{gallery}wystawy_stale/Makieta{/gallery}