Nowa ekspozycja

Posted on Posted in Wystawy Spichlerz, Wystawy stałe Spichlerz

Czas zatrzymany – zatrzymane w czasie

Od dnia 2 października 2015 roku w wydzielonej przestrzeni parteru budynku Muzeum Spichlerz udostępniona została dla zwiedzających niewielka, długoterminowa ekspozycja pod nazwą „Czas zatrzymany – zatrzymane w czasie”. Wybrano dla niej blisko czterdzieści zegarków kieszonkowych oraz innych czasomierzy pochodzących z zasobów magazynowych Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Na wystawie, będącej gratką dla miłośników zabytków techniki i kolekcjonerów zegarmistrzowskiego rzemiosła, uwagę zwracają muzealia sygnowane przez znane dziewiętnastowieczne marki, głównie szwajcarskie, francuskie i niemieckie. W lwiej części ekspozycji zaprezentowano obiekty powstałe w 2. połowie XIX wieku i w pierwszej ćwierci następnego stulecia. Wśród znamienitych wyrobów są to zegarki kieszonkowe szwajcarskich firm „Omega”, „Cyma”, ,,Longines”, „Helvetia” czy też ,,Ornema”. Obok nich na ekspozycji znalazły się także wiekowe budziki niemieckich producentów jak „Junghans” czy „Gustav Becker”, pochodzące w większości z początku ubiegłego wieku. Unikatowym, bogato zdobionym zabytkiem jest na ekspozycji zegar gabinetowo-podróżny z budzikiem w futerale, wyprodukowany w Paryżu w 3. ćwierci XIX wieku w manufakturze Japy Freres. Całości prezentacji dopełniają  zegarki kieszonkowe tzw. szablonowe (nieoznaczone znakiem firmowym, z mechanizmami wyprodukowanymi przez zjednoczone fabryki zegarków szwajcarskich) oraz zegary gabinetowe, w tym zegar ze skarbonką produkcji Kienzlego, a także wybrane detale wyposażenia warsztatu zegarmistrzowskiego.