Wystawa o stomatologii

Posted on Posted in Wystawy czasowe

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania nowej wystawy „Urok starego gabinetu dentystycznego”. Ponad pół tysiąca eksponatów przyjechało do nas z Muzeum Stomatologii w Częstochowie, którego właścicielem jest lek. stom. Piotr Kuźnik. Dzięki przemiłej współpracy z panem Kuźnikiem oraz wsparciu finansowemu ze strony sponsorów, wystawa zagości w Gorzowie do końca września 2016 roku. Na wystawie można obejrzeć oryginalne narzędzia stomatologiczne i wyposażenie gabinetów od XIX wieku po czasy PRL-u. Niezwykle atrakcyjna jest prezentacja postępu w dziedzinie higieny jamy ustnej, o czym zaświadczają przepiękne opakowania po proszkach, mydełkach czy pierwszych pastach do zębów i płynach do płukania. Oczywiście całości towarzyszy oryginalna epokowa reklama, która podobnie jak dzisiaj, była „dźwignią handlu”. W tym dziale warto zwrócić uwagę na ewolucję takich marek jak Colgate, Listerine czy Odol. Osobny rozdział na wystawie zajmuje protetyka, gdzie masywne formy do wycisków oraz pomysłowe narzędzia opowiadają o tym, że brak uzębienia nie był obojętny ówczesnym społeczeństwom. Całość wystawy uzupełniają ciekawostki z historii stomatologii, niekiedy mrożące krew w żyłach, w zamierzeniu jednak rzucające światło na ogromny postęp w dziedzinie stomatologii. Przy samym wejściu na wystawę został umieszczony akcent lokalny, mianowicie gabinet po pani Helenie Taraszkiewicz, gorzowskiej lekarz stomatolog. Ów gabinet trafił do naszego muzeum w 2013 roku i jest to jego pierwsza ekspozycyjna odsłona.
Wystawa czynna w godzinach otwarcie muzeum, cennik zwiedzania w standardowych cenach.
Zapraszamy!

Sponsorzy wystawy:
Eurodent – prywatne centrum stomatologii, Okręgowa Izba Lekarska, Sorriso – stomatologia dzieci i dorosłych, Tymodent – centrum stomatologii, MGdent – stomatologia Michał Gawroński, Vita-Dent, Specjalistyczny Gabinet Maciej Mytych – Skwierzyna oraz mecenas kultury pani Carla Müller