Wystawa szkła

Posted on Posted in Wystawy czasowe

Wystawa szkła z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie

Ponad 130 wyrobów ze szkła o wysokim poziomie artystycznym ukazujących kunszt sztuki szklarskiej wybitnych projektantów, zostało zaprezentowanych na czasowej wystawie zatytułowanej  „Szkło z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie z 1. połowy XX wieku” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wyroby użytkowe tej jednej z najlepszych hut europejskich, założonej w 1842 roku, w której stosowano różnorodne techniki dekorowania szkła kryształowego, pokazują nowe tendencje w światowym wzornictwie. Na ekspozycji można podziwiać szkła wysokiej jakości, zaprojektowane przez ważniejszych designerów huty, jak profesor Siegfried Haertel czy Alexander Pfohl, którego wyroby były wielokrotnie nagradzane. Wśród nich znajdują się obiekty w duchu historyzującym, pochodzące z tzw. serii Jodhpur, w których uwidocznione są wpływy sztuki indyjskiej i Cypern inspirowane naczyniami z okresu rzymskiego, odznaczające się iryzującą powłoką. Na szczególną uwagę zasługują wyroby ze szkła filigranowego (nitkowego i koronkowego), z produkcji którego przez dziesięciolecia słynęła huta.  Specjalnością wytwórni były też remery o pięknych czarach bogato zdobionych: szlifowanych, malowanych emalią i złotem. Na wystawie znajdują się również dostosowane do nowego gustu szkła modne ze wzornictwem secesyjnym z początku XX wieku oraz szkła w stylu art déco, a także eleganckie, cienkościenne wyroby z bezbarwnego szkła i w różnych kolorach, bez zdobień. Urzekają swoimi prostymi, eleganckimi kształtami o zgeometryzowanej linii i żywej kolorystyce grubościenne szkła wykonane z kryształu ołowiowego, w latach dwudziestych i późniejszych, np.: puchar luksusowy, proj. Alexandra Pfohla z ok. 1921 roku, czy też wazony głęboko szlifowane, autorstwa Siegfrieda Haertela, jak również naczynia z dekoracją galwanizowaną srebrem A. Pfohla, karafka i bomboniera z barwionego kryształu, z końca lat 30. XX wieku. Uzupełnieniem pokazu są wyroby Josephine ze zbioru prywatnego.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim od 10 czerwca w Oficynie Zespołu Willowo-Ogrodowego pokazuje niezwykle piękne pod względem formy, wysmakowane szkła. Wernisaż tej wystawy odbył się w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego. Kolekcję szkła będzie można oglądać do końca października 2016 roku.

Janusz Michalski